Na temelju članka 32. stavak 1. alineja 4. Statuta Dječjih vrtića Dubrovnik (broj: 33/1-2007 – pročišćeni tekst) Upravno vijeće Dječjih vrtića Dubrovnik, na sjednici održanoj dana
05. travnja 2012. donosi ETIČKI KODEKS DJEČJIH VRTIĆA DUBROVNIK
I. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
Etički kodeks Dječjih vrtića Dubrovnik (u daljnjem tekstu: Kodeka) sadržava skup pravila, moralnih i etičkih načela kojima se u svom profesionalnom i javnom djelovanju trebaju pridržavati svi djelatnici Dječjih vrtića Dubrovnik (u daljnjem tekstu: Vrtić).
Načela etičkog kodeksa primjenjuju se na odgovarajući način i na druge osobe koje nisu djelatnici Vrtića ali sudjeluju u radu i djelovanju Vrtića, ako i ukoliko se ponašanje i djelovanje tih osoba može izravno povezati s Vrtićem.
Izrazi navedeni u ovom etičkom kodeksu navedeni u muškom rodu neutralni su i odnose se na sve osobe: muškog i ženskog spola.
Članak 2.
Kodeks se temelji se na načelima humanosti, moralnosti, ispravnosti te opće prihvaćenim i međunarodno usuglašenim društvenim vrijednostima koje su definirane i zaštićene međunarodnim pravom u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima (1948.) i Konvenciji UN o pravima djeteta (1995.) koje svi djelatnici Vrtića trebaju promicati.
Članak 3.
Postupci propisani Kodeksom ne uređuju prava, obveze i odgovornosti osoba koje u njima sudjeluju kao alternativa za građanske, kaznene, upravne ili stegovne (disciplinske) postupke uređene zakonima, drugim propisima i aktima vrtića
Mišljenje dano u postupku uređenom Kodeksom djeluje isključivo svojim autoritetom i treba služiti tumačenju Kodeksa i promociji etičkog ponašanja u Vrtiću. Ono ne veže druga tijela i nije upravni akt.
Članak 4.
Kodeks ima za cilj:
II. SADRŽAJ KODEKSA
Članak 5.
Kodeks sadrži temeljna etička pravila ponašanja zaposlenika prema:
1. odgojno-obrazovnom radu i postupanju prema djeci
2. roditeljima – korisnicima usluga vrtića odnosno obitelji
3. ustanovi i suradnicima
4. osnivaču i široj zajednici
5. etička pravila ponašanja rukovoditelja prema zaposlenicima,
te odredbe o nadzoru poštivanja Kodeksa i prijelazne i završne odredbe.
Ovaj kodeks treba prihvatiti kao moralnu obvezu, a postavljene ciljeve i načela kao smjernice za odgovoran i profesionalan rad.
1. Etička pravila ponašanja prema odogojno-obrazovnom radu i postupanju prema djeci
Članak 6.
Polazeći od opće prihvaćene definicije djetinjstva kao posebnog i najznačajnijeg razdoblja u životu svakog pojedinca svi zaposlenici vrtića obvezni su podržavati dječji razvoj na načelima temeljnih ljudskih vrijednosti: istine, mira, ispravnog postupanja, poštenja, ljubavi i nenasilja.
Roditelji s punim povjerenjem upisuju svoju djecu u Vrtić te očekuju da će svi zaposlenici u svom radu postupati savjesno i odgovorno prema pravilima struke.
Članak 7.
Svi zaposlenici vrtića, osobito oni koji neposredno rade s djecom dužni su:
2. Etička pravila ponašanja prema roditeljima – korisnicima usluga vrtića odnosno obitelji
Članak 8.
U odnosu prema roditeljima odnosno obitelji zaposlenici Vrtića dužni su:
3. Etička pravila ponašanja prema ustanovi i suradnicima
Članak 9.
Od zaposlenika Vrtića se očekuje da odgovorno, savjesno, profesionalno i etički besprijekorno ispunjavaju svoje radne obveze.
U svojem djelovanju zaposlenici moraju slijediti načela objektivnosti, nepristranosti, razboritosti, korektnosti, dijaloga, tolerancije i pravednosti na način koji isključuje svaku diskriminaciju, zlostavljanje, uznemiravanje ili iskorištavanje.
Zaposlenici ne smiju dopustiti da osobni interesi i odnosi rezultiraju situacijama koje mogu utjecati na mogućnost objektivnog prosuđivanja te etičkog i profesionalnog obavljanja radnih obveza.Članak 10.
U smislu članka 9. ovoga Kodeksa svi zaposlenici dužni su:
4. Etička pravila ponašanja prema osnivaču i široj zajednici
Članak 11.
U cilju unapređivanja kvalitete života djece u Vrtiću i široj zajednici, Vrtić mora doprinositi stvaranju uvjeta za kvalitetno djetinjstvo u sredini u kojoj Vrtić djeluje.
Članak 12.
U smislu članka 11. Kodeksa Vrtić je dužan:
5. Etička pravila ponašanja rukovoditelja prema zaposlenicima
Članak 13.
Vrtić svakom zaposleniku mora osigurati ostvarivanje svih ljudskih prava i poštovanje prava zajamčenih Ustavom i zakonima Republike Hrvatske. Prava zaposlenika mogu se ograničiti samo radi ostvarenja prava drugih zaposlenika i općeg interesa, u skladu s ciljevima Vrtića i u mjeri u kojoj je to prijeko potrebno.
Nedopustiv je svaki oblik neposredne ili posredne diskriminacije temeljen na vjerskom opredjeljenju, etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti, rasi spolu, spolnoj orijentaciji, životnom stilu, imovinskom stanju, podrijetlu, obiteljskom ili bračnom statusu, trudnoći, obiteljskim obvezama, godinama, invalidnosti, tjelesnom izgledu, političkom opredjeljenju i zdravstvenom stanju.
Svim zaposlenicima treba priznati pravo na nesmetan profesionalni razvoj i usavršavanje u mjeri u kojoj se pritom ne narušava isto pravo druge osobe.
Članak 14.
U smislu odredbi članka 13. ovog Kodeksa, rukovoditelj Vrtića dužan je:
– u komunikaciji sa zaposlenicima poštovati načelo jednakosti i pravednosti na način koji isključuje svaku diskriminaciju, zlostavljanje, uznemiravanje ili iskorištavanje
– stvarati radne uvjete koji kod zaposlenika njeguju kompetenciju, samopoštovanje i samopouzdanje, kao i uvjete za razvijanje socijalnog partnerstva unutar ustanove
– motivirati zaposlenike i omogućavati im stvaralački rad, slobodno izražavanje stavova, mišljenja i ideja
– osigurati uvjete za kontinuirano stručno usavršavanje zaposlenika suvremenim znanjima i profesionalnim spoznajama o njezi, odgoju i obrazovanju djece u razdoblju ranog djetinjstva
– osigurati jednake uvjete napredovanja svim zaposlenicima na temelju ispunjavanja profesionalnih obveza
– pratiti rad zaposlenika, pružati im stručnu pomoć i davati im povratne informacije
– davati potporu u rješavanju mogućih problema ili poteškoća
– svaku ocjenu, preporuku ili prijekor prema zaposleniku temeljiti na stručnim argumentima.
III. NADZOR POŠTOVANJA KODEKSA
Članak 15.
Sva tijela i zaposlenici vrtića koji su na dan stupanja na snagu ovog Kodeksa u radnom odnosu u Vrtiću dužni su se pridržavati načela ovog Kodeksa u svakodnevnom radu.
Svaki zaposlenik koji će zasnovati radni odnos nakon stupanja na snagu ovog Kodeksa, prije sklapanja ugovora o radu, dužan je upoznati se sa njegovim odredbama.
Članak 16.
Radi savjetovanja Vrtića u pitanjima ostvarenja načela iz ovoga Kodeksa te razvoja i primjene etičkih standarda u Vrtiću osniva se Etičko povjerenstvo.
Etičko povjerenstvo donosi mišljenje o načelnim pitanjima kao i usklađenosti ponašanja u konkretnim slučajevima s načelima i odredbama Kodeksa.
Članak 17.
Povjerenstvo čine predsjednik i dva člana koje imenuje ravnatelj uz suglasnost Odgojiteljskog vijeća.
Mandat članova Povjerenstva traje tri godine.
Ravnatelj osigurava uvjete za rad Povjerenstva.
Članak 18.
Postupak pred Povjerenstvom pokreće se pisanim zahtjevom roditelja, zaposlenika, ravnatelja, Upravnog vijeća, predstavničkog ili izvršnog tijela osnivača ili na vlastitu inicijativu, za davanje mišljenja o sukladnosti određenog djelovanja ili ponašanja s načelima i pravilima Kodeksa.
Zahtjev mora biti u pisanom obliku, obrazložen, argumentiran i potpisan od strane podnositelja zahtjeva. Po anonimnim zahtjevima Etičko povjerenstvo neće postupati.
Uz zahtjev se mogu podnijeti i relevantne isprave i materijal, kao i navodi o odredbama Kodeksa u vezi s kojima se traži mišljenje.
Članak 19.
Zahtjev se dostavlja Etičkom povjerenstvu putem Tajništva vrtića.
Nakon primitka zahtjeva predsjednik Etičkog povjerenstva saziva sastanak Povjerenstva u roku 15 dana od dana primitka zahtjeva.
Povjerenstvo može od podnositelja zahtjeva tražiti dodatna razjašnjenja i obavijesti.
Ako se u zahtjevu traži mišljenje o konkretnom slučaju, Povjerenstvo može zatražiti očitovanje i razjašnjenje od zainteresiranih osoba.
Ako podnositelj zahtjeva traži ispitivanje etičnosti ponašanja određenog zaposlenika Vrtića, istom se mora omogućiti da se izjasni o relevantnim navodima i iznese svoje argumente.
Ukoliko je prigovor podnijet protiv člana Povjerenstva, prekida mu se mandat za vrijeme odlučivanja.
Članak 20.
Povjerenstvo daje svoje mišljenje isključivo na temelju navoda i podataka iz zahtjeva, priloga uz zahtjev i dodatnih razjašnjenja i očitovanja podnositelja zahtjeva i drugih osoba.
Povjerenstvo ne provjerava navode iz zahtjeva i očitovanja niti ima istražne ovlasti utvrđivati činjenice po vlastitoj inicijativi.
Ako se navodi o činjenicama iz zahtjeva i navodi o činjenicama iz očitovanja razlikuju, a o istinitosti spornih tvrdnji ne može se zaključiti iz materijala koji je podnesen u postupku, povjerenstvo će tu okolnost navesti u svome mišljenju te se ograničiti na davanje mišljenja o načelnom pitanju.
Ako Povjerenstvo zaključi da nije nadležno za davanje mišljenja, o tome će obavijestiti podnositelja zahtjeva uz objašnjenje o nemogućnost donošenja mišljenja.
Mišljenje se donosi u pisanom obliku u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva i dostavlja podnositelju zahtjeva i obavještava ravnatelja.
Ako mišljenje nije dano jednoglasno, član Povjerenstva koji je imao različito mišljenje može svoje izdvojeno mišljenje priložiti uz mišljenje povjerenstva.
Članak 21.
Ako je povredom ovog Kodeksa došlo do povrede zakona, drugog propisa ili općih akata Vrtića, ravnatelj je dužan o tome izvijestiti nadležno tijelo ili poduzeti odgovarajuće mjere koje su u njegovoj nadležnosti.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 22.
Etičko povjerenstvo imenovat će se u roku 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Kodeksa.
Članak 23.
Ovaj Kodeks stupa na snagu danom objavljivanja na oglasnoj ploči Vrtića.
PREDSJEDNICA UPRAVNOG VIJEĆA
Matija Čale Mratović, v.r.
Ovaj Kodeks objavljen je na oglasnim pločama svih vrtića dana 10. travnja 2012.
RAVNATELJICA
Boja Milan Mustać, v.r.
©Copyright 2024 - Dječji vrtići Dubrovnik ❤ svoju dječicu