Vjerski kutak

ODGOJ U VJERI

Cilj odgoja u vjeri je senzibilizirati dijete za njegovu duhovnu dimenziju kao potrebu, koja ga čini osjetljivim za otkrivanjem, primanjem i oblikovanje njegova života u odnosu prema sebi i drugome, te na poseban naćin prema Bogu.
DOBROBITI
– dijete je spontano, otvoreno religioznosti
– dijete ima sposobnosti čuđenja i divljenja
– mašta, znatiželja i spontanost omogućuju stvaranje autentičnosti odnosa s Bogom
– pravo djeteta na slobodu misli, savjesti i vjere
– potreba za cjelovitim odgojem
POGLED NA VJERSKI ODGOJ
Primarni cilj nije da dijete postane religiozno, nego da rano djetinstvo proživi pozitivno i što bogatije, da stekne povjerenje, optimističan stav prema životu, da se izgradi kao osoba i da uspostavi pozitivne odnose sa sobom, bližnjima, svijetom i Bogom. Boga, Isus iz Nazareta objavljuje kao ljubav, a ljubav je djetetu potrebnija od majčina mlijeka.
Svaki utorak ćemo vam se javljati sa novim materijalima, sugestijama kako bismo Vama i vašoj djeci olakšali ove dane kod kuće. Aktivnosti s vašom djecom, njihove izjave kao i zajedničke fotografije možete nam poslati na mail: odgojiteljiceuvjeri@gmail.com
Radujemo se zajedničkoj suradnji i virtualnom druženju.
Vaše odgojiteljice u vjeri
Martina Franičević Feregja, Dubravka Kalinić i Marijana Obradović

26.05.2020.

Veselimo se zajedno

Predragi, bliži nam se blagdan Pedesetnice!

Odnosno silazak Duha Svetoga koji nam  daje mogućnost da upoznamo treću Božansku osobu – Duha Svetoga. Kada zastanemo pitamo se kako to  približiti i pojasniti, razumjeti, tu najveću tajnu kršćanstva?  Možda je to najbolje putem simbola. Samo pomoću simbola dijete može naslutiti nevidljivu snagu ljubavi koja sve drži i svime upravlja. Jezik ljubavi razumijemo svi ( simbol vatre, vjetra, goluba ). Kroz igru i aktivnosti omogućujemo djetetu  da putem simbola koji označavaju Duha Svetoga ( golub, vjetar, vatra ) spoznaja snagu ljubavi koja okuplja ljude i živi u Crkvi kao i radost zbog Isusove prisutnosti u Crkvi u koju nas okuplja.  Ali zašto baš sad i što se to posebno dogodilo da slavimo radosno blagdan Duhova? Zato što je tada  proslavljamo rođendan naše Crkve .  Tada svi  zajedno još jače i radosnije spoznajemo koliko nas Bog voli i okuplja u zajedništvu.  A znate li kad i kako se to dogodilo ?  I što se tada prekrasno zbilo da slavimo baš rođendan?

Ispričat ću Vam jedan događaj koji se dogodio nakon Isusovog uskrsnuća…

Na posebno slavlje u Jeruzalemu išlo je mnoštvo ljudi. Svatko je govorio različitim jezikom. Nisu mogli međusobno razgovarati , razumjeti se. Tada se dogodilo nešto čudno.

Isusovi učenici, koji su još uvijek bili bojažljivi , bili su zajedno u jednoj kući i molili. Iznenada su začuli jaki šum s neba, kao da puše silan vjetar i ispunja svu kuću. I pokazali su im se nek plameni jezici i sišli na svakoga po jedan. Svi se oni napuniše Duha Svetoga i počeše govoritoi drugim jezicima. A onda su puni Božje snage izišli među mnoštvo ljudi i počeli im govoriti sve što je i njima govorio Isus. I svi ljudi : Rimljani, Arapi, Židovi sada su ih mogli razumjeti. Bili su jako začuđeni i pitali se kako ih čujemo da govore našim jezikom. Mnogi od ljudi , čuvši šro im apostoli govore, zavole Isusa i postadoše njegovim prijateljima.

 (pripovijedanje teksta iz Biblije, Dj 2, 1- 12 )

Nakon ovog događaja apostoli su dobili darove Duha  Svetoga te tako radosno navještali Isusove riječi. Svim ljudima su željeli ispričati kako se to zbilo, da ih svi razumiju. Zamislite oni su tada dobili darove , kao i mi na našim rođendanima. A znate kako su se ti darovi zvali?

Radost, Znanje, Mudrost, Strah Božji, Jakost, Razum, Pobožnost

I tako radosni odlučili su ih podijeliti svim ljudima da i oni budu sretni. Pokušajte i vi!

Upiši imena Presvetog Trojstva : Otac, Sin i Duh Sveti

 

 

Poveži brojeve od 1 do 32 i dobit ćeš  jedan od simbola Duha Svetoga

 

 

Oboji crtež

 

Oboji rođendansku tortu za našu Crkvu

 

 

 

 

Upiši darove Duha Svetoga

 

I  za kraj molitva i link za crtić: https://youtu.be/pZ-gL80PtqE

Pripremila: Dubravka Kalinić, odgojiteljica