Montessori minute

11/05/2020

 

Maria Montessori – pedagoginja, liječnica i majka!

 

Povodom Majčinog dana koji je bio ovog vikenda odlučile smo vam približiti život i majčinstvo Marije Montessori koje je za vrijeme u kojem je živjela bilo kontroverzno ali i napredno.

 

Maria Montessori rođena je 1870. godine u Anconi u obitelji u kojoj je majka imala izuzetno liberalna stajališta u odnosu na vrijeme u kojem je živjela. Svoju je kćer već od najranije dobi učila da bude samostalna i da bez oslanjanja na druge kreira svoj životni put. Otac nije bio poput majke. Njegovi su stavovi bili konzervativni i tradicionalni, ali prepoznavši talent svoje kćeri, odlučuje se preseliti u Rim kako bi joj osigurao kvalitetno obrazovanje.

Odlazeći u školu, Maria već kao dijete zapaža nepravdu. Školsko joj gradivo nije bilo prezentirano na zanimljiv način, a djevojčice su bile prisljene učiti šivanje, kuhanje i ostale vještine koje su ih trebale učiniti dobrim kućanicama, majkama i suprugama. Mariju takvi predmeti nisu zanimali, njezina se pažnja usmjerila na matematiku i prirodne znanosti. Zato je htjela upisati tehničku školu, no takvom se izboru otac izuzetno protivio. On je želio da njegova kćer poput ostalih djevojčica postane učiteljicom, ali Maria je neprestano ponavljala: „Bilo što osim učiteljice!“. Motiviranost i samouvjerenost kćeri, ipak su potaknule oca da u  konačnici popusti njezinim zahtjevima.

 

Nakon tehničke škole, u kojoj je ostvarila odličan uspjeh, Maria  upisuje medicinu u Rimu. Tadašnje društvo nije bilo spremno na takvo nešto, na fakultetu na kojem su predavali i studirali gotovo isključivo muškarci, Maria se našla u neprijateljskom okruženju. Ostalim studentima nije bilo drago što im je Maria kolegica budući da su smatrali da narušava ugled njihovom zanimanju. Neki su profesori čak govorili da ne može završiti medicinu jer nema dovoljno razvijen mozak kao muškarci. Studentima je posebno smetala prisutnost Marije na predavanjima na kojima se u učionici nalazilo golo truplo. Zato je ona nakon svakog predavanja odlazila u mrtvačnicu i sama istraživala. Bez obzira na svoju snagu i samouvjerenost, Maria je u takvim trenutcima sve više razmišljala o odustajanju. Maria nije posustala i 1896. godine postaje prva žena koja je završila medicinski fakultet u Rimu i prva liječnica u Italiji.

 

 

Svoj rad započela je na fakultetu, a nastavila ga u psihijatrijskoj bolnici u kojoj je dobila priliku raditi s djecom s teškoćama u razvoju. Mariju je stanje koje je zatekla u bolnici potreslo i odlučila je djeci vratiti ljudsko dostojanstvo te im osigurati mjesto u društvu u skladu s njihovim mogućnostima. Proučavala je na koji način djeca uče te je uočila da je svako dijete drugačije i da ima posebne interese. Nakon što je nekoliko mjeseci radila s njima, odlučila ih je poslati na državni ispit koji su polagala svi učenici talijanskih škola. Većina djece iz njezine bolnice prošla je ispit, a neki od njih su ga napisali čak i bolje od prosjeka. Mariju je potreslo što djeca iz državnih škola imaju tako loše rezultate te je odlučila svojim metodama učenja pomoći svoj djeci. Osnovala je škole diljem zemlje, a napredak koji su učenici pokazivali zadivio je cijelu Italiju. Školu u Rimu vodila je uz pomoć Giuseppea Ferrucia Montesana s kojim je kasnije ušla u ljubavnu vezu.

S Giuseppeom Montesanom je 1898. godine dobila sina Maria.  Budući da su i jedno i drugo odlučili da se neće vjenčati jer bi to značilo kraj za Marijinu karijeru, sina Maria dala je farmerskoj obitelji u okolici Rima. Giuseppe je priznao sina, a Maria Montessori ga je često posjećivala i nikada nije smjela priznati da mu je ona majka. Kada je Mario napunio šest godina priznao je Mariji da zna da mu je ona majka. Sa četrnaest godina Mario odlazi živjeti s majkom i od tada su njih dvoje postali nerazdvojni. Maria Montessori nastavila je razvijati svoju metodu i otvarati škole diljem Italije ali i svijeta. Umrla je 6. svibnja 1952. u osamdeset drugoj godini života u Noordwijku u Nizozemskoj, a njen sin nastavio je širiti metodu Montessori.

 

 

Drage mame sretan Vam  Majčin dan uz kratku biografiju ove izuzetne žene koja je promijenila živote tisuća djece diljem svijeta.

 

Nika Bagarić, mag.pred.odg. i Franica Lasić, prof.pred.odg.